Lobby to pogranicze. Miejsce, które przynależy do jednego ze stykających się światów, ale jest otwarte także na ten drugi. Przyjmuje, zaprasza, wita, a także przedstawia i buduje atmosferę. Dobry projekt lobby to umiejętność połączenia wielu funkcji i obudowania ich przyciągającym wzornictwem. Projekt lobby Westin House Resort właśnie taki jest.
Przestrzeń, która wita
Lobby – lub foyer bądź hol – to miejsce, które stanowi granicę pomiędzy zewnętrzem, a resztą obiektu. Dlatego tak istotne jest, by była to przestrzeń, która zaprasza gościa i wprowadza go niejako w charakter budynku i jego opowieść. W klasycznych architektonicznie budynkach, takich jak hotele z przełomu wieków, lobby umiejscawiano centralnie, naprzeciwko głównego wejścia do budynku. Dzięki temu każdy gość w naturalny sposób kierowany był w ręce obsługi. Dzisiaj, w nowoczesnym budownictwie, często uwarunkowanym sąsiednią zabudową, nie jest to już tak oczywiste. Tym bardziej projekt lobby musi nie tylko witać gości, ale także zapraszać ich i kierować do wnętrza.
W projekcie lobby Westin House Resort autorzy – architekci z pracowni Kultura Projektowania – postawili na miękkie linie, które wciągają gości do wnętrza budynku i intrygujące, niemal organiczne w swoich charakterze tekstury. Dzięki zaokrągleniom ścian i korespondującym z nimi obłościom mebli, lobby jest miejscem przytulnym i inspirującym. Jednocześnie zaproponowane tekstury, takie jak ryflowana tapeta czy wykładzina o wzorze Pigment z kolekcji Cultures marki Ege Carpets, który może przywodzić na myśl świetlne plamy w ażurowym, młodym lesie lub zabawę z rozpuszczanym w wodzie tuszem.
Miejsce do zapamiętania
Foyer to pierwszy kontakt z obiektem, dlatego też dla inwestorów ważne jest, by było unikatowe i zapadało w pamięć. W tym projekcie autorzy zastosowali ciekawe, nieoczywiste, przenikające się tekstury, oraz miękką, a jednocześnie elegancką paletę kolorystyczną. Połączenie czerni i bieli zostało w szlachetny sposób złagodzone beżem i taupe oraz rozświetlone zielenią roślin. Jednolite barwy ścian spotykają się i przenikają w ciekawym wzorze wykładziny. Zaokrąglenia i miękkie kształty foteli i puf w ciekawy sposób podkreśliły huśtawki projektu Iwony Kosickiej, a stalowe Kamyki Oskara Zięty wieńczą wnętrze jak biżuteria. Szlachetne materiały, takie jak kamień i metal, nadają całości szlifu elegancji i ponadczasowości. Dzięki połączeniu tych elementów, wnętrze lobby to przestrzeń koherentna i spójna, a jednocześnie skomplikowana jak doskonale skomponowany organizm.
Przenikanie funkcji
W nowoczesnych obiektach istotna jest elastyczność. Pomieszczenia przestają być sztywno naznaczone swoją funkcją w jej klasycznym rozumieniu. Miejsce, które ma służyć pracy, każdy może znaleźć w nieco innym otoczeniu – doskonale także, jeśli miejsce do pracy zlewa lub scala się z miejscem spotkań czy niezobowiązujących rozmów. Takie jest lobby Westin House Resort. To oczywiście przestrzeń recepcyjna, niemniej jej lwia część skomponowana jest w ten sposób, by zachęcała do wypoczynku i pracy. Znajdziemy tu ergonomiczne fotele Tomka Rygalika i funkcjonalną zabudowę autorską, zaprojektowaną przez architektów z pracowni Kultura Projektowania. W ten sposób goście Westin Resort House otrzymują wszechstronną, funkcjonalną przestrzeń, przebywanie w której jest fantastycznym doświadczeniem.
W artykule wykorzystano wizualizacje przygotowane przez pracownię architektoniczną Kultura Projektowania.
Carpet Studio | 44 – 240 Żory, ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201 | office@carpetstudio.pl | + 48 602 184 548