Marka
EGE
Kolekcje
Highline
Architekt
Workplace
Projekt
biuro Nordea
Kategoria
Biura
Wszyscy znamy zasadę Pareto. Słynne 80/20, czy jesteśmy tego świadomi, czy też nie, często dochodzi do głosu w naszym życiu, czy to prywatnym, czy służbowym. A gdyby tak zastosować te proporcje do projektowania, by zupełnie świadomie i z premedytacją zmniejszyć nasz ślad węglowy? Oto odważne założenie, którego twórcami są projektanci z pracowni Workplace. Jego realizacja wymagała równie odważnego inwestora: okazała się nim być Nordea.
Inwestycja:
Nordea
Autorzy projektu:
Workplace
Wykładzina zastosowana w projekcie:
Ege Highline, kolekcja Arts&Crafts oraz Canvas Collage
Zdjęcia: Adam Grzesik
Od lat coraz więcej mówi się o środowiskowej odpowiedzialności oraz o wpływie przedsiębiorstw i koncernów na stan naszej planety. Mowa nie tylko o odpowiedzialnej produkcji, ale także odpowiedzialnym kształtowaniu przestrzeni biurowej. Zważywszy, że średni cykl życia powierzchni komercyjnej czy biurowej to od 5 do 10 lat, a co roku na wysypisko w samych tylko Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej trafia ponad 8,5 miliona ton odpadów o biurowej proweniencji, skala problemu jest przygniatająca. Ten stan rzeczy nie jest wyłącznie efektem pracy managerów. Za ciągłe dążenie do korzystania z nowych, świeżo zdjętych z linii produkcyjnej elementów wyposażenia winę ponoszą także producenci oraz projektanci. By stworzyć skuteczną linię obrony środowiska, konieczne jest współdziałanie tych trzech stron. Producenci muszą dążyć do tego, by ich działanie było oparte na odzyskanych surowcach, a ślad węglowy zminimalizowany. Inwestorzy muszą świadomie dokonywać wyborów w zakresie budowy środowiska pracy. Z kolei projektanci muszą te wybory promować i aktywnie tworzyć rozwiązania, które umożliwiają pełne zaspokojenie potrzeb pracowników w sposób nie eksploatujący planety.
Właśnie to podejście stało się podwaliną koncepcji Less Waste Office: przestrzeni, w której 80% wyposażenia to materiały odpowiedzialne środowiskowo.
„Brak konkretnych przykładów wdrożenia ekologicznych idei w projektach przestrzeni komercyjnych zmotywował nas do zdobywania wiedzy i doświadczenia na tym polu we własnym zakresie. Stworzyliśmy pierwszy w Polsce (a może i w Europie) Less Waste Office – projekt biura, który dowodzi, że obniżenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne jest korzyścią zarówno dla planety, jak i dla biznesu” – mówi Dominika Zielińska, Co-CEO pracowni Worplace.
Model produkcji, funkcjonujący od początku rewolucji przemysłowej, ma trzy stopnie: zabierz, wykorzystaj, wyrzuć (take, make, dispose). Jest linearny i owocuje dramatycznie powiększającą się powierzchnią składowisk odpadów, a także stale zmniejszającymi się zasobami naturalnymi.
W duchu świadomości rozpadu środowiska i zapaści naturalnego ekosystemu, której jako ludzie jesteśmy winni, powstała koncepcja cyrkularna. Jej podwalina to prosta obserwacja natury: w przyrodzie nic nie jest marnowane, resztki służą do zasilania nowego rozwoju. Dlatego też powstała koncepcja 3R (reduce, reuse, recycle), która obecnie przeistoczyła się już w 7R (renew, recover, rethink, refuse). Jest to model, który redukuje środowiskowe koszty realizacji, czy to prywatnych, czy komercyjnych.
„Od ponad 2 lat o odpowiedzialności środowiskowej i ideologii zero waste mówi się coraz głośniej. Zainspirowani ekspozycją Stockholm Furniture Fair podejmującą temat odpadów i rozwiązań redukujących ich ilość, chcieliśmy poszerzyć naszą wiedzę. W związku z tym rozpoczęliśmy poszukiwania sposobów na projektowanie w idei 3R – opowiada Dominika Zielińska. – Ekologiczny design i zmniejszanie śladu węglowego są dziś popularnymi tematami. Nie było jednak przykładów wdrożenia tych praktyk na większą, komercyjną skalę. Chcieliśmy to zmienić. Postanowiliśmy przetrzeć ścieżki designu wrażliwego na środowisko i zrealizować projekt przestrzeni pracy zgodny z tym podejściem. Tak zaczęła się historia Less Waste Office dla Nordea.”
Nordea okazała się partnerem, który dzięki wartościom korporacyjnym obejmującym odpowiedzialność za środowisko i skandynawskiej proweniencji, podjął wyzwanie nowatorskiego projektu. Nowe biuro Nordea to około 80% produktów pochodzących z recyklingu i dowód na to, że realizacja projektów zrównoważonych środowiskowo nie tylko jest możliwa, ale także nie implikuje kompromisów w zakresie funkcjonalności, ergonomii, ani estetyki.
Proces projektowy przy założeniu 3R nie jest bynajmniej prosty. Wymaga wysokiego zaangażowania w poszukiwania materiałów, których ślad węglowy jest minimalny oraz odwróconego podejścia projektowego, czyli dopasowaniu koncepcji do dostępnych surowców, a nie – co widzimy z reguły – odwrotnie.
Dzięki wykorzystaniu mebli i elementów wykończeniowych z drugiego obiegu, mimo konieczności stałej weryfikacji, wyszukiwania rozwiązań zgodnych z ideą projektu i konieczności edukacji i uświadamiania wszystkich stron projektu, udało się osiągnąć zamierzony efekt przy zachowaniu założeń ergonomii, funkcjonalności oraz budżetu.
„Projektowanie przestrzeni opartej o zasadę 3R wiązało się z eksperymentalnym dla nas procesem realizacji. By oddać w projekcie ideę less waste i stworzyć tym samym modelowy przykład takiego projektu, musieliśmy udowodnić, że obniżenie kosztu środowiskowego idzie w parze z potrzebami biznesowymi Klienta” – mówi Dominika Zielińska.
Efektem pracy są przyjazne, przytulne wnętrza, które odzwierciedlają skandynawski charakter firmy, a materiały, takie jak cegła, glina czy tekstylia w połączeniu z roślinnością, wspierają dobrostan pracowników w kontekście zasad projektowania biofilicznego.
Elementem, który pomógł w realizacji ambitnego zadania, były materiały wykończeniowe, których produkcja prowadzona jest w odpowiedzialny sposób. Jednym z nich są meble marki Flokk, powstałe z materiałów pochodzących z recyklingu; kolejne to wykładziny marki Ege Carpets, wykonane z przędzy Econyl i nie zawierające bitumenów i lotnych związków organicznych. Wykładziny Ege posiadają certyfikat Cradle to Cradle, który poświadcza zaangażowanie marki Ege w prowadzenie ekonomii cyrkularnej. Ege to wykładziny produkowane z komponentów pochodzących z recyklingu i nadające się do recyklingu, dzięki czemu stanowią niezawodny „zielony” wybór dla odpowiedzialnych środowiskowo projektów.
Carpet Studio | 44 – 240 Żory, ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201 | office@carpetstudio.pl | + 48 602 184 548