Zanim lotnisko w Bahrajnie otworzyło swoje podwoje dla podróżujących, budowa obiektu trwała cztery lata. Terminal został ukończony zgodnie z najwyższymi standardami międzynarodowych podróży lotniczych. Poza sercem obiektu, projekt objął także hotel, prywatne lotnisko i strefę wypoczynkową. Program Modernizacji Lotniska, rozpoczęty w 2016 roku, to największa inwestycja w branży lotnictwa Bahrajnu i jeden z największych narodowych projektów w historii tego Królestwa.
Rzeźbione piaskowe powierzchnie. W strefie przylotów ciepłe barwy piasku, stanowiące rekoloryzację wzoru Sand z kolekcji Industrial Landscape by Tom Dixon, opowiadają historię wspaniałych pustyń i suchych powierzchni rzeźbionych przez piasek.
Obejmując 207 000 m2, nowy terminal to niemal czterokrotność poprzedniego. Dzięki niemu Międzynarodowe Lotnisko w Bahrajnie osiągnęło przepustowość 14 milionów pasażerów rocznie. Długoterminowe plany zakładają aż 27 milionów pasażerów do 2040 roku.
Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie najwyższej klasy lotniska, które – dzięki koncentracji na innowacji, efektywności i lokalnej kulturze – znakomicie odzwierciedla charakter Królestwa Bahrajnu i stanowi ilustrację jego reputacji jako finansowego, kulturowego i lotniczego centrum regionu. Nowy terminal pozycjonuje obiekt jako najnowocześniejsze lotnisko w tej części świata.
Baśniowa, wyspowa atmosfera. Centralny punkt nowego terminalu to ogromny monitor, na którym wyświetlane są bahrajskie krajobrazy przy akompaniamencie miękkiej muzyki. Dzięki wyborowi płytek dywanowych Highline Carre i połączeniu beżu oraz błękitów, stworzono harmonijną atmosferę plaży.
Lotnisko, zaprojektowane w ten sposób, by odzwierciedlać bahrajński styl, zostało wyposażone w najnowsze technologie i posiada nową infrastrukturę. Dzięki najwyższym standardom i niebywałemu poczuciu luksusu, pozwala na doświadczenie podróży pełne spokoju i relaksu. Nowy terminal to 10000m2 przestrzeni restauracyjnej i sklepowej oraz dalsze 2000m2 przeznaczone na tzw. „future-proofing”. Czterokrotnie większy niż dotychczas obszar duty-free oraz trzy razy większy obszar sklepowy pozwolił na wprowadzenie na teren lotniska ponad 30 największych bahrajńskich marek.
Projekt wnętrza lotniska został stworzony pod kierownictwem Patrick-Henriego Nadala, architekta i managera z francuskiego ADP Ingénierie. ADPI jest zaangażowana w każdy etap cyklu funkcjonowania lotniska, poczynając od projektu, poprzez utrzymanie i optymalizację. Patric-Henri wyjaśnia:
„Najważniejszą rzeczą do rozważenia, gdy projektuje się wnętrze terminala, jest stres pasażerów. Atmosfera musi być zaprojektowana tak, by ten stress eliminować. Jasne kolory są wybierane dla przestrzeni z niskim poziomem stresu, takich jak przestrzenie duty-free, miejsca rekreacyjne etc. Miękkie odcienie są doskonałe dla przestrzeni wymagających, takich jak bramki, przejścia, zabezpieczenia, miejsca odlotów i przylotów. To odpowiedzialność projektanta, by uczynić te obszary jak najbardziej atrakcyjnymi i wygodnymi dla pasażerów jak to tylko możliwe.
Ścisła współpraca od etapu koncepcji prowadzi do sukcesu projektu. Dlatego wykorzystanie wykładzin EGE było dla nas zasadnicze.”
Hall odjazdów wita pasażerów i ich towarzyszy. Układ tej przestrzeni daje mocne wrażenie wejścia na „lotnisko przyszłości”. Przejście przez kontrolę prowadzi do las strefy odprawy, gdzie pasażerowie przygotowują się do opuszczenia kraju lub nawet kontynentu. Jest zatem istotne, by wizualne cechy tego przejścia wtapiały się w środowisko, pomagając łagodzić stres wyjazdu. Kontrola paszportowa to najbardziej stresujący element procesu, dlatego informacja, oznakowanie i wykończenie wnętrza tworzą atmosferę, która uspokaja. Gdy minie się kontrolę, stres jest załagodzony, a pasażerowie mogą się odprężyć na zakupach czy przy kawie. Oto, kiedy podróż naprawdę się zaczyna.
Od wschodu do zachodu. Wzór Nuages z kolekcji Atelier by Monsieur Christian Lacroix chwyta nastrój nieba, na którym błękit przechodzi w odcienie magenty.
Wnętrze jest zbudowane na postawie bardzo starannie dobranych materiałów, co odzwierciedla wykładzina, meble oraz oświetlenie. Chromatyczny system oscylujący wokół ciepłych i chłodnych odcieni symbolizuje podróż z ziemi w niebo, pomagając pasażerom nawigować poprzez poszczególne obszary lotniska. Intensywne połączenie baśniowych kolorów i wzorów wykładzin tworzy niemal poetycką podróż.
Przemieszczając się przez tę przestrzeń, pasażerowie doświadczają tematycznych obszarów. Doskonale pasując do tego konceptualnego wyzwania, obszar wylotów został wykończony wykładziną we wzorze Nuages, z kolei pomieszczenia dla oczekujących łączą niebieskie niebo z wzorami symbolizującymi wschód słońca, a strefa wylotów to zachód słońca odtworzony w odcieniach magenty. Dzięki niezwykle prostemu, lecz efektywnemu narzędziu rekoloryzacji wykładzin, projekt wnętrza lotniska w elegancki sposób zdołał uchwycić unikatową atmosferę.
Subtelny nastrój modlitwy. Zdobiący tę przestrzeń projektowany wzór to kontynuacja błękitno-beżowego motywu kolorystycznego, by stworzyć zapraszającą i spokojną atmosferę.
Poziom wzmocnionej energii. W szatniach spotykamy intensywną mieszankę szarości, błękitu i zieleni w postaci płytek dywanowych Highline Carre ze wzorem melanżowym lub w pasy.
Zadanie aktywowania osobistego dobrostanu wśród podróżujących, widoczne poprzez wybór wykładzin dla Międzynarodowego Lotniska w Bahrajnie, jest doskonale zgodne z szacunkiem dla środowiska. Wykładziny wyprodukowane są z przędzy pochodzącej z recyklingu oraz są certyfikowane przez Cradle to Cradle oraz posiadają certyfikat Indoor Air Comfort Gold.
Dowiedz się więcej o zrównoważonej strategii EGE.
Inwestycja: Międzynarodowe Lotnisko w Bahrajnie
Wykładzina: EGE Carpets, Industrial Landscapes by Tom Dixon i Atelier by Monsieur Christian Lacroix
Indywidualny wzór projektowany
Zdjęcia: Ege Carpets
Carpet Studio | 44 – 240 Żory, ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201 | office@carpetstudio.pl | + 48 602 184 548