ECOtrust - opatentowany podkład ege carpets

Świat tonie w odpadach. Pływające wyspy śmieci o powierzchni wielokrotnie przewyższającej powierzchnię Polski to nie fantastyka naukowa, lecz przerażający fakt. Codziennie produkujemy nowe pokłady plastiku, które zabijają organizmy wodne, zanieczyszczają glebę uprawną i w efekcie nasz pokarm. Doszliśmy jako gatunek do momentu, w którym nie wystarczy ograniczyć powstawania śmieci. Musimy nauczyć się je aktywnie wykorzystywać i przekształcać. Ege podjęło wyzwanie i stworzyło Ecotrust – podkład, który zmierzył się z problemem odpadów.

Butelki PET – odpad czy surowiec?

Jednym z najbardziej uciążliwych form jednorazowego opakowania są plastikowe butelki typu PET. Nienadające się do powtórnego użycia, w Polsce poddawane recyklingowi zaledwie w niespełna 35%. Przy 220 000 ton opakowań PET, które trafiają co roku na polski rynek, to kropla w morzu potrzeb. Na całym świecie co minutę sprzedawany jest MILION sztuk napojów w plastikowych butelkach. Przy znikomym stopniu odzyskiwania surowca oraz wobec faktu, że materiał PET potrzebuje około 450 lat, by ulec rozkładowi (oczywiście nie są to dane pewne, zważywszy, że plastik został wynaleziony zaledwie kilkadziesiąt lat temu), są to miażdżące wartości.

Sytuacja jest tak poważna, że nie wystarczy już podejmować osobiste wybory i powstrzymać podaż butelek przez ograniczenie popytu na nie. Musimy podjąć wyzwanie ukute przez naszych przodków, a niestety także nam współczesnych, i znaleźć sposób na usunięcie plastiku z powierzchni naszej planety. Jak pokazują liczby, nie jest to zupełnie możliwe. Zakładając, że obliczenia 450 lat potrzebnych na rozkład (choć czy monomery pozostałe po rozłożeniu plastiku są bezpieczne dla ogranizmów żywych – to osobna, także bardzo trudna kwestia), musimy poradzić sobie z najcięższym problemem świata. Najcięższym, bo ważącym aż 8,3 miliarda ton.

Wniosek jest oczywisty. Trzeba zacząć traktować plastik jako surowiec.

ECOTRUST – od odpadu do surowca

Idea ponownego wykorzystania tworzywa PET doprowadziła do powstania Ecotrust – stworzonego przez ege podkładu wykładzin. Innowacja technologiczna umożliwiła przetworzenie butelek w płatki, z których z kolei tworzy się włókna. Powstały z nich materiał służy do produkcji podkładu wykładzin. Nie jest to także koniec cyklu jego życia. Po zużyciu wykładziny, podkład może zostać ponownie rozdrobniony na molekuły, które zostaną wykorzystane jako surowiec do produkcji innych przedmiotów, takich jak na przykład wnętrza nadwozi samochodowych.

Niezwykły komfort i właściwości akustyczne

Ecotrust jest produktem wyjątkowo pro-ekologicznym i to jest jego ogromna, podstawowa zaleta. Jednak nie jedyna. Ecotrust spełnia także inne, wyśrubowane kryteria , które spełnić muszą materiały wykończeniowe, odpowiednie do komfortowych, dobrze zaprojektowanych wnętrz. Miękki, przypominający filc materiał zapewnia optymalne podparcie dla stopy. Jednocześnie podkład jest wystarczający sztywny, by stanowić odpowiednio stabilną bazę dla płytek dywanowych. Jest to bardzo istotna kwestia z punktu widzenia jakości wykończenia podłogi, ponieważ odpowiednia stabilność podkładu zapewnia niewidoczne połączenia między poszczególnymi płytkami.

Kolejną znakomitą cechą podkładu Ecotrust są jego właściwości akustyczne. Nie tylko pochłania dźwięk kroków, ale ogranicza echo muzyki czy ludzkiego głosu. Zapewnienie prywatności to trudna do przeceniania zaleta, zwłaszcza w hotelach czy biurach, gdzie często przebywa w jednym momencie znaczna ilość osób.

Dwa rodzaje podkładu ECOTRUST Ecotrust 350 i 750

Ecotrust 350 to standardowy podkład płytek dywanowych. Jest wyprodukowany w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu, bez PVC i bitumu. Zapewnia komfort chodzenia i absorpcję dźwięku. Ecotrust 350 to świetne rozwiązanie dla pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.

Doskonałą alternatywą dla filcowego podkładu jest Ecotrust 750. Ze względu na większą wagę, daje nieco bardziej komfortowe odczucie pod stopami i jest jeszcze bardziej skuteczną barierą dźwiękochłonną. Ecotrust 750 jest wykonany w 100% z poddanych recyklingowi odpadów tekstylnych, bez PVC i bitumu, jest też odpowiedni dla przestrzeni często używanych.

Certyfikat Cradle To Cradle TM

Wybierając produkty certyfikowane znakiem Cradle to Cradle, masz gwarancję pro-ekologicznych surowców i procesu produkcji oraz zrównoważonej gospodarki, która nie tworzy odpadów i nie krzywdzi ani ludzi, ani środowiska. Wykładziny ege są teraz w 100% objęte certyfikatem Cradle to Cradle, a wykładziny z podkładem Ecotrust można łatwo odnaleźć, dzięki zawierającej to pojęcie nazwie. Do tej grupy należy np. cała kolekcja ReForm (Artworks Ecotrust, Foss Ecotrust, Legend Ecotrust, Matrix Ecotrust, Mamory Ecotrust i Terra Ecotrust) oraz Rawline Scala Ecotrust.

Łącząc podkład Ecotrust z przędzą ECONYL®, pochodzącą z przetworzonych sieci rybackich i innych przemysłowych odpadów, otrzymujemy w pełni ekologicznie odpowiedzialną wykładzinę.

Krok dalej

Rozmiar dokonanych już wyrw w zasobach naturalnych surowców jest niemożliwy do zignorowania – nie jest to możliwe ich proste naprawienie. Jedyna możliwa droga do naprawy sytuacji, której jesteśmy świadkami, a ofiarami której będą kolejne pokolenia, to znalezienie sposobu na zamknięcie obiegu wykorzystywanych przedmiotów. Musimy przewartościować nasze pojęcie o materiałach, jakie nas otaczają. Zużyte nie mogą stać się śmieciami, zasilającymi rozrastające się bez żadnej kontroli wysypiska. Znalezienie sposobu na ich ponowne wykorzystanie, na stworzenie pętli życia i możliwość ciągłego odnawiania cyklu funkcjonowania jest jedynym sposobem na zapobieżenie dalszej degradacji środowiska. Pamiętajmy, że Ziemia jest jedyną planetą, jaką mamy – i jedyną, jaką będą miały kolejne pokolenia. Dlatego właśnie Ecotrust jest synonimem szacunku do planety, do jej ekosystemu, wreszcie do nas samych oraz sposobem, w jaki chcemy wpisać się w historię i drogę do dobrej, odpowiedzialnej przyszłości.

logo_cs

Znajdź nas na:

Carpet Studio      |     44 – 240 Żory,  ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201     |       office@carpetstudio.pl      |       + 48 602 184 548