Definiowanie przestrzeni

Doświadczenie przestrzeni daje poczucie wolności. Jednocześnie ludzie potrzebują schronienia i bezpieczeństwa, przytulności i ciepła. Przestrzeń i jej definiowanie jest niezwykle ważnym elementem projektowania wnętrza.

W pomieszczeniach mieszkalnych, a nawet biurowych coraz częściej architekci sięgają do wzorców projektowania zgodnego z naturą, pozwalającego na zapewnienie optymalnych warunków dla dobrostanu przebywających w nich ludzi. Sposobów na osiągnięcie nie tylko dobrego samopoczucia, ale także umiejętności koncentracji, kreatywności czy zaangażowania jest wiele, a wszystkie wywodzą się z uważnej obserwacji działania naturalnych elementów środowiska. W bardzo prosty, a jednocześnie twórczy sposób możemy wyznaczyć topografię przestrzeni w sposób przyjazny dla emocjonalnych i kognitywnych potrzeb ludzi, dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów wykończeniowych. Kolekcja płytek dywanowych, takich jak Highline Tiles & Planks marki EGECarpets, to doskonały przykład tego, że natura jest wspaniałym nauczycielem – jeśli tylko pozwolimy jej działać.

Definiowanie stref w otwartych przestrzeniach biurowych

Otwarte przestrzenie biurowe, a także mieszkalne, to trend ostatnich kilkunastu lat. Jego geneza nie leży jednak w potrzebie poprawy samopoczucia przebywających we wnętrzu ludzi, lecz optymalizacji i funkcjonalności. Nie dziwi zatem, że często prowadzi także do poczucia przytłoczenia i emocji absolutnie odmiennych od swobody i wolności, jakie powinno dawać doświadczenie przestrzeni. W dzisiejszych pomieszczeniach biurowych odchodzi się zatem od tworzenia jednorodnych, frustrująco monotonnych ciągów funkcjonalnych (biurko – monitor – krzesło – szafka) na rzecz elastycznej przestrzeni, która daje możliwość indywidualizacji. Są sytuacje, które wymagają kontaktu. Są też takie, w których konieczna jest samotność, cisza i możliwość skupienia. Umiejętnie zaaranżowana przestrzeń pozwala na łatwe odnalezienie i zidentyfikowanie stref.

„Definiowanie przestrzeni w nowoczesnych pomieszczeniach biurowych wymaga dostosowania ich do wielu funkcji, tak by ich użytkownicy mogli zaspokajać różne potrzeby – mówi Andrea Głowala, architekt z Biura Projektowego Carpet Studio. – Dzięki umiejętnemu zastosowaniu elementów wyposażenia, możemy w delikatny, dyskretny sposób prowadzić przebywających we wnętrzu ludzi i informować ich, jaka jest narracja poszczególnych miejsc, do których docierają. ”

Płytki dywanowe w projektowaniu stref funkcjonalnych

Zastosowanie różnych wzorów wykładzin pomaga określić charakter stref, nawet w przestrzeni pozbawionej innego rodzaju podziałów. To prosty sposób na pozytywny wpływ na samopoczucie i emocje ludzi, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian konstrukcyjnych. Nieocenionym wsparciem w tego typu aranżacji przestrzeni są płytki dywanowe, które umożliwiają niezwykle prostą zabawę strukturą, wzorem i kolorem. Płytki z nowej kolekcji EGE Highline Tiles & Planks oprócz niezwykle pięknych wzorów i doskonale dopasowanych kolorów, mają jeszcze jedną cechę, która predestynuje je jako kanwę budowania topografii wnętrza – mianowicie trzy różne, ale oscylujące w obrębie jednej skali, rozmiary.

„Wykorzystując ten sam wzór w różnych kolorach lub odwrotnie – podobne kolory, ale na różnych strukturach i umiejętnie przeplatając płytki, tworząc unikatowe tekstury, możemy zbudować fascynującą, inspirującą i niezmiennie aktualną przestrzeń” – wyjaśnia Andrea Głowala.

logo_cs

Znajdź nas na:

Carpet Studio      |     44 – 240 Żory,  ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201     |       office@carpetstudio.pl      |       + 48 602 184 548